2020 rozpoczął się niefortunnie dla wielu zawodów. Pandemia doprowadziła do ogromnych strat w różnych sektorach gospodarki, od hotelarstwa i gastronomii, po transport i handel. Spadki na giełdzie są często porównywane do tych z krachu w 2008 roku.

Zapewne przyglądasz się tej sytuacji i zadajesz sobie pytanie: czy istnieją zawody z przyszłością, które są odporne na podobny kryzys? Jak wybrać branżę, który zapewni poczucie bezpieczeństwa i stabilny dochód, nawet w bardzo trudnych czasach?

Odpowiedzi najlepiej szukać w branży IT. W tym artykule opiszemy 5 stabilnych zawodów, które można wykonywać zdalnie, a przy tym są względnie odporne na kryzysy.

Programista

To zawód najczęściej utożsamiany z IT. Według raportu BulldogJob z 2020 roku, 57% pracowników w polskim sektorze IT zajmuje się programowaniem. Pięć najpopularniejszych języków to JavaScript (który jest też najpopularniejszym językiem w pracy zdalnej), SQL, Java, C# oraz Python. Inne często używane technologie to między innymi PHP, C i C++.

Wspomniany wyżej raport potwierdza, że spora część programistów docenia możliwość pracy zdalnej. To jeden z czynników, na który zwracają szczególną uwagę przy wyborze pracodawcy. Tego rodzaju elastyczność jest szczególnie pomocna w sytuacjach kryzysowych, między innymi takich jak obecna pandemia.

Jak zatem zacząć pracę w IT? Czy programista musi mieć skończone studia? Badanie Bulldogjob pokazuje, że wcale nie jest to konieczne. Tylko 41% specjalistów IT skończyło studia magisterskie, a 32% – licencjackie. Coraz popularniejsze stają się kursy programowania, również weekendowe. Takie rozwiązanie pozwala na zmianę branży nawet osobom, które muszą kontynuować pracę na pełen etat.

Jak w takim razie wybrać odpowiedni kurs? Oferta Codecool wyróżnia się na tle konkurencji. To jedyna w Polsce szkoła programowania, która przygotowuje do zostania Full-stack Developerem. W praktyce oznacza to, że absolwent może z powodzeniem pracować zarówno jako front-end developer, jak i back-end developer. Możliwości zawodowe są naprawdę szerokie! Co więcej, tego rodzaju kursy składają się głównie z zajęć praktycznych. Po ich ukończeniu możesz od razu rozpocząć pracę w zawodzie.

Specjalista od data science

Glassdoor, znany amerykański portal z ofertami pracy, opublikował interesujący raport o zawodach szczególnie potrzebnych w dobie pandemii koronawirusa. Na liście tych profesji znalazła się również data science. Nie jest to wielkim zaskoczeniem – specjaliści od danych śledzą rozprzestrzenianie się wirusa i tworzą modele, które pomagają przewidzieć rozwój wydarzeń.

Analitycy nie narzekają na brak dobrze płatnej pracy. Umiejętności związane z data science są niezbędne przy tworzeniu algorytmów machine learning oraz produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Analityka jest również nieodłączną częścią marketingu internetowego i ecommerce.

Praca z danymi wymaga dobrej znajomości statystyki oraz konkretnych języków programowania. Najczęściej stosowaną technologią w tej dziedzinie jest Python, popularna jest też Java i język R. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, polecamy artykuł o umiejętnościach, jakie powinien posiadać data scientist.

UX Designer

Praca w IT nie zawsze musi być związana z pisaniem kodu. Być może kariera w branży UX jest właśnie tym, czego szukasz. Jak sugeruje angielska nazwa stanowiska, UX Designer zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika. W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że taki projektant dba o to, aby aplikacje i strony internetowe były proste w obsłudze.

Specjaliści UX często mają pojęcie o programowaniu, lecz nie jest to konieczne. Nierzadko są to osoby po studiach psychologicznych, socjologicznych lub innych kierunkach, które kładą nacisk na metodologię badań. Przydają się również umiejętności związane z grafiką komputerową.

Projektanci UX coraz częściej należy do zespołu, który pracuje nad cyfrowym produktem. Raporty o branży UX w Polsce pokazują, że mniej więcej jedna trzecia osób z tej branży bardzo sobie ceni pracę zdalną i stabilność płacy.

Tester oprogramowania

Jeżeli jesteś osobą bardzo dokładną, która zawsze zwraca uwagę na szczegóły, testowanie oprogramowania może być idealnym zawodem dla Ciebie.

Gdy programiści i projektanci UX stworzą produkt, ktoś musi ciągle czuwać nad jego jakością. To zadanie należy właśnie do testera oprogramowania. Taki specjalista tworzy plan testów, po czym przeprowadza je, aby znaleźć błędy w kodzie.

Tester oprogramowania nie musi pisać kodu, ale bez wątpienia powinien znać podstawy różnych języków programowania. Najważniejsza w jego pracy jest skrupulatność i cierpliwość. Podobnie jak w powyższych przypadkach, zdalne testowanie oprogramowania zwykle nie stanowi problemu zarówno dla pracodawcy, jak i dla reszty zespołu IT.

Rekruter IT

Opisane wyżej zawody wymagają bardzo specyficznych umiejętności. Ktoś musi znaleźć odpowiednich ludzi, co zwykle nie jest prostym zadaniem. Ten obowiązek leży po stronie rekrutera IT. Jeśli lubisz pracować z ludźmi, interesują Cię technologie, ale niekoniecznie chcesz zajmować się programowaniem, rekrutacja może być odpowiednią branżą dla Ciebie.

Wielu rekruterów IT pracuje z kandydatami z całego świata. Większość rozmów odbywa się przez internet, przez co zawód ten może być z powodzeniem wykonywany z domu. Osoba rekrutująca specjalistów IT powinna być nie tylko komunikatywna, ale też otwarta na ciągłą naukę i podążanie za trendami. Branża zmienia się bardzo dynamicznie, przez co wiedza szybko staje się nieaktualna.

Czy IT jest odporne na kryzys?

Amerykańskie Bureau of Labor Statistics (odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Statystycznego) przewiduje, że popyt na programistów wzrośnie o 21% w ciągu dekady. Dla porównania, średnia dla innych zawodów wynosi 5 procent. Co więcej, praca zdalna jest standardem w IT. Dzięki temu branża ta jest względnie odporna na wiele kryzysów, takich jak pandemia koronawirusa. Jeśli szukasz stabilnego stanowiska, warto przyjrzeć się takim zawodom jak programista, analityk, tester oprogramowania, projektant UX lub rekruter IT.