W dniu 3.11.2023 r. o godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie uczniów TZN z panią Martą Fox, znaną polską pisarką dla młodzieży, w którym będzie uczestniczyć ponad 250 osób naszej szkoły. Warto podkreślić, że autorka zdobyła wiele nagród, w tym otrzymała jedno z najważniejszych odznaczeń „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Pani Marta Fox pojawi się w murach TZN, aby promować swoją najnowszą książkę zatytułowaną„ Moja Ołowianko, klęknij na kolanko”, która ukazuje autentyczną historię o lekarce, Jolancie Wadowskiej- Król nazywanej Matką Boską Szopienicką. Jaką cenę przyszło zapłacić odważnej kobiecie za wierność swoim zasadom w heroicznej walce leczenia dzieci zatrutych ołowiem emitowanym z huty w Szopienicach? Czy w dzisiejszym świecie „papierowych i sztucznych” napuszonych celebrytów, taka dzielna lekarka może być prawdziwym autorytetem, zwłaszcza dla młodych ludzi?

O tym wszystkim jest ta książka, która też nasuwa skojarzenia ze słynną produkcją amerykańską, nagrodzoną i Oscarem oraz Złotym Globem, „Erin Brockowich”, filmem opartym na faktach ukazującym walkę samotnej matki dzielnie walczącej o odszkodowanie dla ofiar zanieczyszczeń wody w małym miasteczku.