Spotkanie w Polsce w ramach projektu Erasmus plus „Arts now and before” 14-20.04 2023r.

Sztuka i jeszcze raz sztuka –  nie tylko dla uczniów technikum.

W dniach od 14 do 20 kwietnia bieżącego roku gościliśmy w Technicznych Zakładach Naukowych

w Dąbrowie Górniczej nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich projektu Erasmus plus pod tytułem „Arts now and before”. Było to już piąte i zarazem przedostatnie spotkanie partnerów projektu. Nasi goście przyjechali ze szkół z Finlandii, Chorwacji, Łotwy, Niemiec i Portugalii. Podczas każdego spotkania szkoła goszcząca organizuje program związany  z jedną z dziedzin sztuki. Był już film, malarstwo, literatura i dramat.  Tym razem próbowaliśmy przybliżyć  naszym gościom polską rzeźbę. Ponadto w ciągu pięciodniowego pobytu nasi przyjaciele mieli możliwość zwiedzić nasze miasto oraz region, poznać polską architekturę, historię oraz kulturę. Młodzież zawarła nowe znajomości
i doskonaliła się w języku angielskim.

Uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół przedstawiali  prezentacje o swoich krajach i szkołach oraz zapoznawali nas z elementami historii rzeźby i najważniejszymi jej twórcami ze swoich krajów. Każda prezentacja zakończona była quizem, co wywoływało duże emocje.

  • Próbowaliśmy także zainscenizować „żywe rzeźby” na przykładzie znanych dzieł wybitnych rzeźbiarzy
  • Zwiedziliśmy Pałac  Kultury Zagłębia, w którym kryje się między innymi aż 600 pomieszczeń, niesamowity system obrotowy sceny z mechanicznie podnoszonym orkiestronem oraz przepiękna sala ślubów. Dziękujemy paniom Weronice i Kasi za udostępnienie Pałacu,  fachową wiedzę oraz wprowadzenie nas w tajniki tego pięknego socrealistycznego obiektu.
  • Braliśmy udział w warsztatach ceramicznych w tymże Pałacu, podczas których rzeźbiliśmy
    w glinie. Dzięki pani Marioli mogliśmy poczuć się przez chwilę artystami.
  • Przenieśliśmy się również do czasów włoskiego renesansu oglądając  film w kinie Kadr: „Botticelli, Florencja i Medyceusze”
  • Odwiedziliśmy przepiękną neogotycką Bazylikę pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej ze strzelistą, ponad osiemdziesięciometrową wieżą oraz słynącą z cudów figurą Matki Bożej Anielskiej. Ks. kan. Andrzej Stasiak, kustosz Sanktuarium zapoznał nas z architekturą oraz historią kościoła na terenie Dąbrowy Górniczej.
  • W Krakowie – perełce naszej sztuki – zwiedziliśmy zabytki żydowskiego Kazimierza.

W Bazylice Mariackiej- ołtarz Wita Stwosza, następnie Sukiennice, Wieżę Ratuszową, Collegium Maius, okno papieskie, Katedrę na Wawelu, dziedziniec Zamku Królewskiego oraz wieżę

z Dzwonem Zygmunta

  • W Katowicach – stolicy województwa – wzięliśmy udział w koncercie w sali NOSPR,  gdzie słuchaliśmy fragmentów symfonii Dvoraka i Brahmsa, a następnie odwiedziliśmy interaktywną wystawę w Muzeum Śląskim pt. „Skąd my są”. Specyfika historycznych, przynależnościowych i przemysłowych uwarunkowań  terenu Górnego Śląska  utworzyła swoją własną kulturę, tradycje, styl życia  mieszkańców wraz z ich sztuką nieprofesjonalną, co zaciekawiło zwiedzających.
  • Dzięki uprzejmości pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie mieliśmy okazję odwiedzić pracownie rzeźby w Instytucie Sztuk Plastycznych , gdzie mogliśmy przekonać się, jak powstaje profesjonalna rzeźba oraz  zapoznać się z technikami graficznymi w pracowniach litografii i metalu. Dla całkiem zwykłych odbiorców sztuki oglądających zasadniczo końcowy efekt pracy artysty, było to niecodziennym doświadczeniem. Dostrzegliśmy ogrom pracy związany z przygotowaniem materiałów oraz z całym zapleczem pracowni, poszczególne etapy tworzenia, nie tylko rzeźby ale i grafiki oraz talent i umiejętności twórców. Dziękujemy pani Darii Kowalczyk oraz panu dr Grzegorzowi Majchrowskiemu za umożliwienie tej wizyty

i podzielenie się swoją wiedzą.

  • Nie zabrakło również wspólnych atrakcji na jeziorem Pogoria, podczas gry w kręgle czy pożegnalnej dyskoteki. Nasi goście doskonale czuli się w domach uczniów, co pozwoliło nawiązać przyjacielskie relacje. Bardzo dziękuję uczniom i ich rodzicom za pełne zaangażowanie i stworzenie cudownej atmosfery.