W środę 20.09.2023 5ad klasa dwuzawodowa o specjalizacjach elektryk i mechanik pod opieką nauczycielek pani Karoliny Planety i pani Agnieszki Matuszek wyruszyła do Ujazdu koło Tomaszowa Mazowieckiego. Tu rozpoczęła się wycieczka łącząca edukację zawodowa i rekreację.

Odwiedziliśmy hutę szkła Euroglas Polska. Poznaliśmy historię szkła, historię powstania firmy, zostaliśmy oprowadzeni przez wszystkie linie produkcyjne huty, co dało nam możliwość poznania technologii produkcji szkła – od dostarczenia surowców, przygotowania wsadu zwanego zestawem szklarskim, przez wytop, ciągnienie wstęgi szklanej, cięcie, laminację i pokrywanie powłokami funkcyjnymi, po pracę magazynu, załadunek na specjalistyczne ciężarówki zwane inloaderami .

To było bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ poznaliśmy także specyfikę pracy huty pod kątem naszych specjalizacji zawodowych. By dopełnić wątek szklarski odwiedziliśmy jeszcze Groty Nagórzyckie, których ciekawa forma powstała przez wydobycie piasku w XIX w . Dzień sfinalizowaliśmy spotkaniem przy ognisku . Czwartek 21.09.2023 rozpoczęliśmy od zwiedzania bunkra kolejowego w Konewce.

Historię obiektu związaną z II wojną światową, jego tajemnice poznaliśmy dzięki ciekawej opowieści przewodnika. Ostatnim punktem klasowego wyjazdu był spływ kajakowy po Pilicy ze Spały do Inowłodza – świetnie zorganizowany przez firmę Kajakowy Raj. Wiele osób płynęło pierwszy raz, a że wyprawa bardzo się spodobała, to pojawiły się głosy o początkach nowej pasji 😊 🚣🚣

Co dobre szybko się kończy , ale z pewnością będziemy mieć, co wspominać 😀😀