Klasa 4ia oraz 1pb spotkały się z historią oraz najnowocześniejszymi technologiami w Krakowie. W poniedziałek 20 listopada zwiedziliśmy krakowski Kazimierz słuchając opowieści o chrześcijańskiej i żydowskiej historii tej dzielnicy.

Odwiedziliśmy też Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, gdzie poznaliśmy budowę i działanie akceleratora cząstek, w którym dzięki przyspieszaniu elektronów do prędkości bliskiej prędkości światła, uzyskuje się promieniowanie elektromagnetyczne – światło synchrotronowe.

W Centrum SOLARIS pracują także dwa kriomikroskopy elektronowe, które w połączeniu z systemem komputerowym dają podstawę do tworzenie modeli 3D białek budujących np. nasz organizm. To właśnie te urządzenia pozwoliły naukowcom zbadać strukturę kolca wirusa wywołującego COVID-19, co było pierwszym krokiem do stworzenia skutecznych szczepionek. Naukowcy z całego świata prowadzą tutaj badania dotyczące różnych dziedzin wiedzy. Centrum jest częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego, a SOLARIS jedynym tego typu urządzeniem w Europie Środkowo – Wschodniej.