Drodzy uczniowie, po wspaniałej ubiegłorocznej wycieczce do Stanów Zjednoczonych pragniemy dalej zdobywać świat i w tym roku udamy się do jednego z najbardziej fascynujących krajów na świecie – Japonii!


Dodatkowe informacje oraz zapisy – pracownia 113B p. Arkadiusz Porębski (aporebski@tzn.dg.pl)

Termin zapisów: do 13.10.2023

Termin spotkania organizacyjnego dla uczniów wraz z rodzicami: 30.10.2023 godz. 17.00 – Aula TZN

Termin wyjazdu: druga połowa marca 2024

Liczba miejsc ograniczona.


Program wyjazdu:

DZIEŃ I:
Wylot z Polski. Nocny przelot do Japonii.

DZIEŃ II:
Przylot do Tokio. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja Nocleg.

DZIEŃ III:
Śniadanie. Zwiedzanie miasta Tokio największy ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy kraju, siedziba słynnej giełdy tokijskiej. Zwiedzanie miasta: najstarszej świątyni w Tokio, położonej w dzielnicy Asakusa, ofiarowanej buddyjskiemu bóstwu miłosierdzia o imieniu
Kannon, spacer po położonym obok świątyni pasażu handlowym Nakamise. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ IV:
Śniadanie. Wycieczka do Nikko znajdują się tu najwspanialsze zabytki Japoni. W Nikko znajduje się zespół drewnianych świątyń shintoistycznych (z wyraźnymi śladami wpływu sztuki buddyjskiej), wznoszonych jako mauzolea członków rządzącego rodu Tokugawa.
Głównymi obiektami są: świątynia Toshogu (1634-36 r.) i zespół świątyń Daiyuin-byo (druga połowa XVIII w.), ponadto zachowana m.in. świątynia shintoistyczna z VIII w. i buddyjska z IX w. (ośrodek pielgrzymkowy). Zwiedzanie: chram Toshogu, posiadający ogromną ilość barwnych rzeźb, świątynia Rinoji słynąca z pawilonu trzech złoconych posągów Buddy, podziwianie wodospadu Kegon, uznanego za jeden z najpiękniejszych w Japonii, słynącego z pojawiającej się w słoneczny dzień tęczy. Nocleg.

DZIEŃ V:
Śniadanie. Przejazd do Kioto- zwiedzanie dawniej stolica Japonii i siedziby cesarza. Historyczne Zabytki Starożytnego Kioto, które są wymienione na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to m.in. Kiyomizu-dera – wspaniała drewniana świątynia na zboczu góry, Kinkaku-ji – Złoty Pawilon, Ginkaku-ji – Srebrny Pawilon, Cesarska Willa Katsura – jeden z najważniejszych zabytków japońskiej architektury, Cesarska Willa Shugaku-in – jeden z najpiękniejszych ogrodów japońskich. Zamek Nijo Nocleg.

DZIEŃ VI:
Śniadanie. Przejazd do miejscowości Nara- była pierwsza stolica Japonii w latach 710-740 oraz 745-784 miasto znane pod nazwą Hejiô-kyô było siedzibą dworu cesarskiego i stolicą Japonii. Po przeniesieniu stolicy miasto stało się ważnym ośrodkiem klasztornym, utraciło
natomiast znaczenie polityczne. Nara jest traktowana jako duchowe centrum jedności narodu. W pobliżu miasta, w zespole buddyjskiego klasztoru Horyuji z 607 r. zachowane są najstarsze na świecie drewniane budowle buddyjskie. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ VII:
Śniadanie. Zwiedzanie Himeji – najpiękniejszego w Japonii zamku „Białej Czapli”, który przetrwał w takim stanie, w jakim był po zakończeniu budowy (1618 r.) obiekt ten znajduje się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Czas na zakupy. Nocleg.

DZIEŃ VIII:
Śniadanie. Przejazd do Hiroszimy. W Hiroszimie trudno zapomnieć o jednej z największych światowych tragedii XX-wieku to miejsce zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej. Znajdują się tu liczne pomniki tragedii. Zobaczymy ruiny Pawilonu Promocji Przemysłu-100 metrów nad nim wybuchła bomba atomowa, a mimo to budynek jakimś cudem w znacznej mierze ocalał. Jest to miejsce, które w ciągu kilku minut z 250 – tysięcznego, tętniącego życiem miejskiego organizmu, zamieniło się w kupkę popiołu, gdzie po ludziach zostały czasem tylko ich cienie, gdzie niemal 80 tysięcy osób zginęło na miejscu, ponad 13 tysięcy uznano za zaginione, ponad 30 tysięcy było rannych, a kilkadziesiąt tysięcy zmarło na chorobę popromienną? Godne uwagi miejsca: Park Pokoju, Dziecięcy Pomnik Pokoju -powstał dzięki 10 – letniej Sadako, która w wyniku wybuchu zachorowała na białaczkę. Japończycy wierzą, że papierowe żurawie przynoszą zdrowie i długie życie. Dziewczynka
postanowiła więc, iż takich żurawi złoży z papieru tysiąc, dzięki czemu wyzdrowieje. Niestety przegrała z chorobą, zanim je zrobiła. Muzeum
Pokoju -to muzeum po prostu przytłacza i przeraża ogromem tragedii. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ IX:
Całodzienne zwiedzanie Tokio: Park Ueno, nowoczesna dzielnica stolicy Shinjuku-najwyższa dzielnica Tokio. W węższym znaczeniu nazwą Shinjuku określa się najważniejsze „podcentrum” Tokio, obejmujące dzielnicę wokół dworca Shinjuku w zachodniej części Shinjuku-ku. Wykracza ono poza południowe granice okręgu na teren Shibuya-ku. W Shinjuku mieszka stosunkowo wielu obcokrajowców m.in.: Koreańczycy, Chińczycy, Francuzi i Filipińczycy. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ X:
Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

ZAPEWNIAMY:
• Przelot samolotem
• Transfer na miejscu: shinkansen, JR
• Śniadania, obiadokolacje
• 8 noclegów
• Pilot/przewodnik
• Ubezpieczenie
CENA: 12 000,00 PLN/os
Na bilety wstępu należy ze sobą zabrać 150 eur/os

Wycieczka współorganizowana przez: Biuro Podróży ,,Abraksas” ul .Stawowa 3/2 40-095 Katowice; tel/fax: 32 2068502/62 ,
tel. 501771782; email: info.abraksas@interia.pl, www.abraksas.com.pl