W dniach 20 listopada – 15 grudnia pierwsza, piętnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły kształcących się na kierunku technik programista i technik automatyk bierze udział w mobilnościach edukacyjnych w Sewilli organizowanych w ramach projektu „Razem z programem FERS kreujemy europejski wymiar szkoły” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Nasz partner, firma – Euromind dołożyła wszelkich starań, aby młodzież TZN mogła odbyć praktyki i uczyć się od najlepszych specjalistów w firmach hiszpańskich uzyskując dodatkowe kwalifikacje i umiejętności niezbędne do rozwoju zawodowego.

Mobilność zagraniczna to nie tylko praktyki zawodowe, ale również możliwość poznania bogatej historii, kultury i tradycji Sewilli. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok architektury starego miasta. Podczas wycieczek zwiedziliśmy najpiękniejsze zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Długo pozostaniemy pod wrażeniem pałacu Real Alcazar, areny korridy, gotyckiej katedry, Złotej Wieży czy uroczego Placu Hiszpańskiego.

Mieliśmy także możliwość poznania smaków kuchni hiszpańskiej, kosztując tapasy, paellę czy lokalne churrios’y. Dodatkową atrakcją była sposobność poczucia atmosfery panującej w mieście przygotowującym się do świąt. Wszechobecne ozdoby, muzyka oraz unoszące się w powietrzu zapachy tradycyjnych potraw odzwierciedlają lokalny klimat Andaluzji. Poza obowiązkowymi punktami programu realizowanymi na terenie miasta, udało nam się zwiedzić przepiękne miasta Kordobę i Kadyks, które wzbogaciły naszą wiedzę na temat tego hiszpańskiego regionu.

Jesteśmy zachwyceni hiszpańską gościnnością, otwartością i możliwościami, jakie daje nam udział w projekcie. Mamy nadzieję, że dla innych uczniów pobyt w Sewilli będzie równie atrakcyjny i udany.