16 listopada 2023 r. młodzież TZN – klasy Io, IId oraz IIo, odwiedziła Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, by wziąć udział w spektaklu zrealizowanym na podstawie głośnej i niezwykle kontrowersyjnej książki Janusza Głowackiego, która została wpisana na listę 10 najlepszych sztuk wg „Time Magazine.

Niewątpliwie gra aktorów, którzy, z naturalistyczną wręcz dokładnością ukazali, patologiczną naturę kloszardów ze słynnego parku w Nowym Jorku, zasługuje na uznanie. Przez dwie godziny przenieśliśmy się do brudnego, zimnego parku, gdzie przez cały dzień swoje dyskusje prowadzili Sasza, Pchełka oraz Anita. Dramat o smutnej egzystencji bezdomnych nie może zakończyć się tzw. happy endem. Padają ostatnie pesymistyczne, symboliczne słowa policjanta: „ Dzisiaj w teatrze jest co najmniej jedna osoba, która niedługo znajdzie się na ulicy”. I zdanie jest skierowane do każdego z nas o wybór w naszym życiu. Czy będzie nas pociągać zimny park z metalowym koszem na śmieci w otoczeniu starych łachmanów oraz śmieci, czy wybierzemy piękny ogród z kolorowymi kwiatami i codziennie będziemy go pielęgnować, tak jak to opisywał Wolter w „Kandydzie”. Każdy za nas musi zdać sobie trud, aby odpowiedzieć sobie na to egzystencjalne pytanie.

Na koniec należy dodać, że większość młodzieży naszej szkoły uczestniczyła także w warsztatach teatralnych, w czasie których mogli zobaczyć garderoby, kulisy, wszystkie trzy sceny znajdujące się w Teatrze Śląskim. Ponadto dowiedzieli się o przygotowaniach technicznych każdego przedstawienia, mogli także podziwiać piękne fotografie ukazujące 44 aktorów zatrudnionych w katowickim teatrze.