Cel Projektu
Zwiększenie atrakcyjności kształcenia zawodowego w województwie śląskim w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2029 r. poprzez lepsze dopasowanie oferty edukacji zawodowej do zmieniających się warunków rynku pracy. Działania podejmowane w Projekcie będą polegać na realizacji wsparcia na rzecz Uczniów/Uczennic oraz przedstawicieli/przedstawicielek kadry szkół prowadzących kształcenie zawodowe, zwiększeniu roli uczelni wyższych w kształtowaniu oferty szkół o profilu zawodowym, budowaniu efektywnej i trwałej współpracy szkół z pracodawcami oraz kreowaniu
i podtrzymywaniu pozytywnego wizerunku szkół.
Formy wsparcia
1.Opieka specjalistów ds. wsparcia Uczniów i Uczennic w zakresie zdobycia kompetencji zawodowych
2.Doradztwo edukacyjno-zawodowe
3.Staż i opiekun stażu u pracodawcy
4.Stypendium stażowe
5.Kursy / szkolenia doskonalące kompetencje i umiejętności
6.Ubezpieczenie OC, NNW
Dla Pracodawcy
1.Refundacja kosztów związanych z organizacją i prowadzeniem stażu
2.Umowa i program stażowy
3.Promocja przedsiębiorstwa
Nabór do Projektu / Rekrutacja
Etap I -osoby zainteresowane uczestnictwem w Projekcie składają Specjaliście ds. wsparcia uczniów i uczennic w zakresie zdobycia kompetencji zawodowych kompletny, poprawnie wypełniony i podpisany „Formularz rekrutacyjny do Projektu”, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
Formularz rekrutacyjny ma być podpisany przez Ucznia/Uczennicę, a w przypadku osób niepełnoletnich przez rodzica/opiekuna prawnego Ucznia/Uczennicy, a także przez Wychowawcę.
Etap II -Formularze są składane przez uczniów Specjaliście ds. wsparcia uczniów i uczennic w zakresie zdobycia kompetencji zawodowych . Złożone formularze rekrutacyjne poddane zostaną ocenie formalnej, przez Komisję Rekrutacyjną (tj. Specjalista ds. wsparcia uczniów i uczennic w zakresie zdobycia kompetencji zawodowych oraz nauczyciela z danej szkoły).
Ocena formalna polega na weryfikacji spełnienia obligatoryjnych kryteriów formalnych:
status ucznia/uczennicy technikum/szkoły branżowej I stopnia w zawodzie objętym wsparciem, zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszego Regulaminu,
ukończenie 16 roku życia w dniu rozpoczęcia udziału w Projekcie.
Jedynie spełnienie wszystkich obligatoryjnych kryteriów formalnych daje możliwość wzięcia udziału w Projekcie.
Etap III -Komisja Rekrutacyjna sporządza „Protokół z rekrutacji” na podstawie ocenionych formularzy rekrutacyjnych. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 5 do Regulaminu.
Lista uczniów/uczennic zakwalifikowanych do udziału w Projekcie obejmuje uczniów/uczennice, którzy/które uzyskali/uzyskały liczbę punktów w kolejności od najwyższej do najniższej, w zakresie miejsc zaplanowanych do objęcia wsparciem w danej szkole.
O kolejności na liście uczestników będzie decydować łączna liczba punktów zdobyta w kryteriach oceny punktowanej.
Protokół przekazywany jest do KSSE w terminie maksymalnie do 10 dni kalendarzowych od daty zakończenia rekrutacji.
Etap IV–osoby zakwalifikowane do udziału w Projekcie w ciągu 10 dni kalendarzowych od dnia poinformowania o wynikach rekrutacji zgłoszą się do Specjalistów ds. wsparcia uczniów i uczennic w zakresie zdobycia kompetencji zawodowych celem potwierdzenia udziału i złożenia „Oświadczenia Uczestnika Projektu” .
W przypadku niezgłoszenia się w terminie lub rezygnacji któregokolwiek z UP, do udziału w Projekcie będą kwalifikowane kolejne osoby z listy rezerwowej.