NOWY PROJEKT PARTNERSKI  w Technicznych Zakładach Naukowych w RAMACH PROGRAMU ERASMUS +, PARTNERSTWA STRATEGICZNE ,

AKCJA KA2 na lata 2019 -2021

„DRUKARKI 3D – technologia przyszłości”

Partnerzy:

– Berufsbildende Schulen- Bersenbrueck- NIEMCY – Koordynator

– AMV Association- Bukareszt (organizacja pozarządowa)- RUMUNIA

– 1 Epal N. Ionas Magnisias- Volos- GRECJA

– Espacio Tecnico de Innovacion y Formacion Sl- Barcelona (hiszpańska firma szkoleniowa)- HISZPANIA

-EE.PP. Safa Nuestra Senora de los Reyes  – Sewilla, HISZPANIA

– Techniczne Zakłady Naukowe- Dąbrowa Górnicza- POLSKA

 

OPIS PROJEKTU

Drukarki 3D są drukarkami ,za pomocą których można wyprodukować trójwymiarowe fizyczne obiekty na podstawie komputerowego modelu. Materiałami wykorzystywanymi w tej technologii są przede wszystkim materiały sztuczne, ale mogą to być też artykuły spożywcze, materiały organiczne, metal. W przyszłości będzie wykorzystywany również węgiel, szkło oraz włókna tekstylne. Adaptacja drukarek 3D będzie przez użycie wielu materiałów coraz łatwiejsza, co będzie prowadzić do rozprzestrzeniania się tej technologii na kolejne dziedziny i branże. Drukowanie 3D już od lat znajduje się na liście technicznych trendów przyszłości i zajmuje 3 miejsce na dziesięciostopniowej top liście trendów technologicznych. Wg analiz drukarki 3D przekształcą w krótkim czasie rynki wszystkich krajów. Prosta produkcja przedmiotów z plastiku itp. we własnym domu będzie prowadzić do zmian zapotrzebowania w wielu branżach. Dopiero  niedawno opublikowano wyniki w oszczędności kosztów i energii, które są możliwe przez dodatkową produkcję za pomocą drukarek 3D do 90% w porównaniu z produkcją tradycyjną. W zwykłym gospodarstwie domowym można zaoszczędzić rocznie, poprzez wykorzystanie drukarek 3D , do 2000 euro i zmniejszyć wydzielanie CO2 o 65%.

Na różnych stronach internetowych można znaleźć dostępne i bezpłatne pliki z programami do drukowania w systemie 3D. W ten sposób każdy może małym nakładem i przy użyciu małych kosztów projektować i wytwarzać różne przedmioty. Otwiera to nowe drogi do produkcji , nowych  pomysłów  i  do zakładania  przedsiębiorstw Start up.

Poprzez projekt trwający ponad 2 lata chcemy w wymiarze europejskim poprawić jakość zawodowych kompetencji i osobistych zdolności naszych uczniów, którzy poznają technikę 3D, sposób drukowania i wytwarzania. Uczniowie będą się uczyć programowania i obsługiwania drukarek 3D. Poprzez partnerstwo  szkół europejskich , przedsiębiorstw i partnerów socjalnych projekt powinien przyczynić się do skutecznej integracji uczestników projektu z europejskim rynkiem pracy.

CELE

– poznanie techniki 3D, budowy drukarki, sposobu drukowania, wytwarzania, materiałów i możliwości użycia

– zrozumienie oddziaływania techniki 3D na gospodarkę, przemysł, politykę i społeczeństwo

– programowanie z CAD i 3D Scans

-ćwiczenia z drukarkami, stworzenie programu komputerowego

– rozszerzenie zawodowych kompetencji uczniów

Grupą docelową projektu są uczniowie szkół zawodowych, którzy zajmują się rożnymi dziedzinami. Organizacje uczestniczące w projekcie to szkoły zawodowe i przedsiębiorstwa IT.