W październiku br. uczniowie Technicznych Zakładów Naukowych z klasy 3ia, 3ib ,3o odbyli praktyki zawodowe w Irlandii. Realizacja zajęć praktycznych odbywała się w Malow i Cork. Praktyki odbywały się w różnorodnych zakładach pracy.  W zależności od specjalizacji uczniowie pracowali w zakładach specjalizujących się usługami poligraficznymi, reklamą, serwisem sprzętu komputerowego oraz świadczącymi różnego rodzaju usługi informatyczne. Praca na praktykach dała młodzieży możliwość wzbogacenia swojego doświadczenia zawodowego oraz podniesienia kwalifikacji poprzez kontakt z nowymi technologiami. Niewątpliwie zaletą było poznanie zasad pracy w europejskich firmach oraz poprawa umiejętności językowych. Istotnym elementem w rozwoju uczestników była również możliwość uzyskania certyfikatu Europass Mobility, będącego widocznym potwierdzeniem nabycia umiejętności.

Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem było dla uczniów zetknięcie z kulturą irlandzką, tradycjami oraz historią Irlandii. Mieszkając u irlandzkich rodzin młodzież mogła poznać codzienne obyczaje panujące w tym kraju.

Wyjazd to nie tylko praca. Podczas pobytu w Irlandii uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczkach zorganizowanych w niezwykle malownicze tereny Irlandii. Odwiedziliśmy takie miejsca jak Killarney National Park, Klify w Ardmore, port i katedra w Cobh ,fort w Kinsale oraz Wodospad Mahon Falls. Każde z tych miejsc miało swój urok i swoją własną historię. Katedra w Cobh zrobiła na nas ogromne wrażenie. Niewątpliwie jest to niezwykle okazały obiekt architektoniczny.

Swoim pięknem urzekły nas również irlandzkie wodospady choć dojście do jednego z nich położonego w górach było nie lada wyzwaniem.

Najbardziej zachwyciły nas klify w Ardmore. Ardmore to mała miejscowość, która liczy sobie blisko 500 mieszkańców. Mała, ale jakże piękna i urokliwa. Na wzgórzu znajdują się ruiny kościoła, a także jedna z tych tajemniczych irlandzkich wież, z której w X wieku wypatrywano Wikingów płynących na swoich łodziach do Irlandii w bardzo niecnych zamiarach.

 

Kawałek dalej za tym wzgórzem zaczyna się trasa wzdłuż klifów. Piękna, malownicza, z ostrymi skałami, na zboczach których rozbijają się nieujarzmione fale Morza Celtyckiego. Sama droga po klifach niezbyt męczącą (4-5 km), wymagająca odrobinę wysiłku fizycznego. Co nam się spodobało, to ciepła woda w Morzu Celtyckim. Czasem w Bałtyku w środku lata jest zimniejsza;)

 

Zupełna nowością były dla nas obronne forty. W Kinsale znajdują się ruiny fortów obronnych po obu stronach wejścia do portu – James Fort i Charles Fort. Mieliśmy okazję posłuchać ciekawej historii tego miejsca z ust przewodniczki.

 

Podsumowanie projektu odbyło się we wspólnym gronie. Uczniowie, opiekunowie praktyk oraz pracownicy organizacji Young International Training. Wspólnie podzieliliśmy się wrażeniami z czterech ostatnich tygodni pobytu w Irlandii.